خرید سوله | سوله | سوله سازی | ساخت سوله

خرید سوله و نکات مهم در ساخت سوله​​​​​​​

خرید سوله و انتخاب فروشنده سوله که قصد داریم ساخت سوله خود را به آن سوله سازی بسپریم یکی از مواردیست که امروزه با وجود کلاهبرداری هایی که متاسفانه برخی از سوله سازی ها انجام میدهند نیازمند تحقیق و بررسی های زیادیست که مطمئن شویم برای خرید سوله انتخاب این سوله سازی تصمیم درستی است .

​​​​​​​
در این مقاله از امیر سوله به شما دو مورد از مهمترین موارد ( دفترچه محاسبات سوله + قرارداد خرید سوله ) را که هنگام خرید سوله باید به آنها دقت زیادی داشت تا بعد از خرید سوله و بستن قرارداد متوجه نشویم سوله سازی که ساخت سوله را بهش سپردیم از ما کلاهبرداری کرده و در خرید سوله ضرر کرده ایم.

گام چهارم

   دفترچه محاسبات سوله 

گام چهارم     خب برای خرید سوله در گام های ساخت سوله رسیدیم به بخش دفترچه محاسبات سوله ، در این گام شما با دفترچه محاسبات سوله آشنا می شوید و از اهمیت آن باخبر می شوید ، و بعد از این به مرحله قرارداد نوشتن برای ساخت سوله می رسیم که بسیار بسیار بخش مهمی است. و تمام ریز و بم قرارداد را به شما میگوییم تا کمکی کرده باشیم که این بازار را بهتر بشناسید و از کلاهبرداران در امان باشید، زیرا احتمال آن زیاد است که اگر اطلاعات کافی نداشته باشید سر شما کلاه گذاشته شود. پس با ما همراه باشید.

اما قبل از شروع :
شما در گام چهارم و پنجم ساخت سوله هستید ، اگر گام اول و دوم که مربوط به مراحل ساخت سوله و جرثقیل هست ، و همچنین گام سوم که مربوط به انواع سوله و معایب و مزایای آنها هست را مطالعه نکرده اید  ، توصیه می کنم برگردید و حتما مطالعه فرمایید.


دفترچه محاسبات سوله چیست؟

اگر بخواهم خیلی عامیانه و ساده جواب سوال (  دفترچه محاسبات سوله چیست ؟ ) را بدهم باید اینطور بگویم که :

وقتی زمان خرید سوله و برای ساخت سوله یک مهندس طراح و یا یک شرکت سوله سازی با توجه به موقعیت مکانی شما و ابعاد مورد تقاضای شما ، سوله یا سازه ای را طراحی می کند ، باید یک مشخصات فنی در مورد سازه به شما بدهد.

مشخصات فنی شامل این موارد می باشد:


محل اجرای سوله
ابعاد کامل سوله
کاربری  سوله
تعداد طبقات سوله
میزان مقاومت در بارهای مرده
بار جرثقیل
بار باد
بار برف
بارگذاری های ثقلی و جانبی
متریال مصرفی برای ساخت سوله
نرم افزارهای استفاده شده برای طراحی نقشه
جزئیات سقف
جزئیات تیر ریزیها و …..


که ، طبق نقشه های سوله مشخص می شود.

تمامی این مشخصات را در قالب چندین برگه که در اصطلاح به آن دفترچه محاسبات سوله می گویند به شما تحویل می دهند و در کل تمام جزئیات مشخصات فنی در آن دفترچه محاسبات قرار می گیرد.

منظور از بارها چیست؟

نکته بسیار مهم در ساخت سوله استاندارد و ایمن همین محاسبه بارها می باشد. از جمله بارهای بسیار مهم، بار ( برف ، باد و زلزله ) می باشد.

برای اینکه بیشتر منظور از بار را متوجه بشید بار برف را توضیح می دهم.

یکی از بارها بار برف می باشد. یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی ارائه همین بارها است. مثلا سازمان نظام مهندسی بار برف را برای تهران ۱.۵ متر اعلام کرده. این یعنی اینکه سوله ای که ما در تهران می سازیم باید نشست برف را با ارتفاع ۱.۵ متر را تحمل کند و سوله زیر این بار خراب نشود. حال این ۱.۵ متر از کجا آمده؟ نظام مهندسی برای محاسبه انواع بارهای طبیعی ، تجربه ۳۰ سال گذشته آن منطقه را ملاک قرار می دهد و این یعنی که در تهران و در ۳۰ سال گذشته تا اکنون بیشترین برف در تهران ۱.۵ متر بوده است. حال این بار برف در شهرهای مختلف متفاوت است ، مثلا در دماوند بار برف ۲ متر است، این یعنی اینکه اگر سوله ای با مشخصان تهران ساخته شود برای منطقه دماوند استاندارد نیست و ممکن است با برف بیش از ۱.۵ متر فرو بریزد.
خب این فقط یک مثال برای بار برف بود، انواع دیگر آن هم به همین شکل است.
 
اهمیت دفترچه محاسبات سوله 

اهمیت دفترچه محاسبات سوله بسیار زیاد است ، وقتی شرکت سوله ساز قبل از شروع ساخت سوله ، دفترچه محاسبات سوله را به شما تسلیم نمود شما باید در این مرحله دفترچه محاسبات سوله را به سازمان نظام مهندسی ببرید و در آنجا به کارشناسان ارائه بدهید تا آنها به شما بگویند که آیا ، این سازه یک سازه استاندارد هست یا خیر.

اگر سازه ای استاندارد نباشد ممکن است بعد از ساخت مشکلات بزرگی برای شما ایجاد کند. از جمله یکی از این مشکلات نشست کردن سوله می باشد که مثلا ممکن است ، با بارش یک برف سنگین ، ستونها توان ایستادگی را نداشته باشند و سوله در هم فرو بریزد، و یا با یک باد سنگین سقف سوله مورد آسیب جدی قرار  گیرد. پس به یاد داشته باشید که برای هر سوله ای که قرار است بسازید حتما و حتما باید دفترچه محاسبات را از سوله ساز بگیرید و برای تایید به محل پیش گفته ببرید، زیرا اگر تحصیلاتتان مرتبط نباشد به هیچ عنوان نمی توانید متوجه شوید که آیا واقعا سوله ای که قرار است بسازید استاندارد طراحی شده و یا عملا برای پایین کشیدن قیمت از متریال نامرغوب و سبک سازی غیر اصولی استفاده شده ، تا شما ترغیب به قرارداد بستن شوید.
 

نکته: دارا بودن دفترچه محاسبات سوله به تنهایی با ارزش نیست ، دفترچه محاسبات سوله وقتی ارزش دارد که از طرف مراجع ذیصلاح تایید شود.
​​​​​​​نکته دیگر: دفترچه محاسبات یک سوله دست دوم با توجه به منطقه اجرای اولیه خودش صادر شده و ممکن است در یک منطقه دیگر ارزش خود را از دست بدهد و در نهایت منجر به خراب شدن و خسارات فراوان شود. زیرا همانطور که در گام های قبلی نیز گفته شده است بار برف و باد و… در شهر های مختلف با هم تفاوت دارد.​​​​​​​

گام پنجم
   
   
خرید سوله و نحوه نوشتن قرارداد صحیح برای ساخت سوله

گام پنجم     نکته بسیار بسیار مهم دیگر هنگام خرید سوله و برای ساخت سوله نحوه نوشتن قرارداد صحیح برای ساخت سوله می باشد و زمان خرید سوله نکات ریزی که در آن هست باعث می شود که شما هیچ آسیبی در نوشتن قرارداد برای ساخت سوله نبینید.

نوشتن قرارداد خرید سوله برای ساخت و اجرای اسکلت فلزی باید شامل موارد زیر باشد :


1.      طراحی
2.      خرید مصالح
3.      ساخت
4.      رنگ آمیزی
5.      اتصالات سازه ( پیچ و مهره و مهار کش)
6.      نصب سازه در محل

 
در قرارداد خرید سوله باید در نظر بگیرید که اجزای اسکلت فلزی به طور کامل مشخص شود که شامل موارد زیر می باشد :


1.      بیس پلیت
2.      فریم های ستون و سقف
3.      وال پست
4.      استرات
5.      تیر ریزی سقف ( پرلین ) 
6.      بادبند کشی کامل ستون و سقف

 
نکته:
منظور از تیر ریزی سقف همان پرلین می باشد که در اینجا ما به آن تیر ریزی سقف گفته ایم. البته نکته دیگری هم هست، در سازه های تیر ورقی در تیر ریزی سقف سازه از مقطع Z  یا زد استفاده می کنند و باید این نکته را هم در نظر بگیرید اما ما، برای استقامت و استحکام بیشتر بجای استفاده از مقطع z از مقطع پروفیل استفاده می کنیم. لازم به ذکر می باشد که تعدادی کمی از شرکتهایی که هنوز به شیوه ی  بسیار سنتی سوله می سازند ممکن است بجای زد و یا پروفیل از مقطع ناودانی استفاده کنند که این از نظر ما کاملا منسوخ شده می باشد. لازم است که این نکته را هم متذکر شوم که در یک دفترچه محاسبات صحیح باید تمام موارد بالا لحاظ شود.

بند شماه ۱ و ۲ بسیار پر اهمیت میباشد زیرا:

یکی از مرسوم ترین راه های کلاهبرداری قانونی همین بند ۱ و ۲ است. به صورتی که شرکت سازنده در قرارداد هیچ اسمی از اجزای سوله به میان نمی آورد و قطعا شما هم به علت عدم آگاهی از ریز و بم ساخت سوله ممکن است این اشتباه را انجام بدید. کمی بیشتر توضیح می دهم که چطور ممکن است این عمل انجام شود.

مثال:
فرض کنید برای یک سوله با ابعاد مشخص با شرکت نوین سوله تماس می گیرید و به عنوان مثال شرکت نوین سوله با در نظر گرفتن تمام اجزای سوله ( بیس پلیت – فریم های ستون و سقف – وال پست – استرات – تیر ریزی سقف و بادبند کشی کامل ستون و سقف ) و با در نظر گرفتن : (طراحی – خرید مصالح – ساخت – رنگ آمیزی و اتصالات سازه ( پیچ و مهره و مهارکش) و نصب سازه در محل به شما قیمت ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر متر را پیشنهاد می دهد، بعد از این شما با شرکت دیگری تماس می گیرید و آن شرکت به شما قیمت ۱۵۰ هزار تومان را به عنوان قیمت سوله پیشنهاد می دهد. در اینجا شما طبیعتا شرکتی را انتخاب می کنید که قیمت پایین تری داده است ( ۱۵۰ هزار تومان )

شما قرارداد را با همین قیمت می بندید، در این قرارداد شرکت سازنده اسمی از وال پس ، استرات ، باد بند کشی کامل ، تیر ریزی سقف  نزده و شروع به ساخت سوله می کند و در نهایت وقتی که تسویه حساب کامل شد به شما میگوید: باید استرات هم بزنی + باد بند ، والپست و تیر ریزی سقف!!!  و قیمت اینها در هر متر می شود ۱۵۰ هزار تومان!!

از آنجایی که در قرارداد هم اسمی از این اجزا به میان نیامده بود قطعا حق شکایت ندارید و از آنجایی هم که شرکت های دیگر سوله نیمه کاره را برای تکمیل قبول نمی کنند شما مجبور می شوید که دوباره برای تکمیل سوله قرارداد را با همان شرکت ببندید و این بار متری ۱۵۰ هزار تومان دیگر بپردازید. و به جای بستن قرارداد ۲۰۰ هزار تومانی با یک شرکت معتبر مثل نوین سوله، شما ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کردید به یک شرکت….

راه حل:
در زمان قیمت گرفتن بند ۱ و ۲ را لیست کنید و سپس قیمت بگیرید و در نهایت اینها را در قرارداد هم بیاورید.۳- در قرارداد سوله مشخص شود که هزینه حمل و کرایه جرثقیل هنگام نصب با شرکت سازنده سوله است یا کارفرما.

۴- در قرارداد سوله وزن و ابعاد سازه باید قید شود.

۵- باید در قرارداد سوله قید شود که کل مراحل ساخت و متریال مصرفی باید طبق دفترچه محاسبات سوله سازی باشد.

نکته مهم در مورد بند ۵ :

فولاد ها در بازار با گرید های مختلفی عرضه می گردند، یکی از راه کار های قیمت پایین تر دادن این است که مثلا بجای فولاد st7 از فولاد با گرید st33 استفاده شود. اصولا نباید برای ساخت سوله از st33 استفاده کرد چون این فولاد ماهیت نرم تری دارد. ( پس به نوع فولاد حتما دقت کنید )

نکته دیگر شرکت تولید کننده فولاد می باشد، فولاد مصرفی باید از شرکت های معتبر مثل فولاد مبارکه اصفهان باشد. شرکت هایی هستند که برای ساخت سوله از فولاد های بی کیفیتی استفاده می کنند و اینها می توانند تا ۲۰۰۰ تومان در هر کیلوگرم ارزانتر  این فولاد را تهیه کنند و به همین واسطه در رقابت ارائه قیمت به شما، موفق تر باشند، که البته از نظر امیر سوله این کار یک کلاهبرداری می باشد، و عملا با استفاده از این متریال بی کیفیت می توانند قیمت تمام شده خود را به شدت کاهش دهند و با همین تکنیک به شما قیمت پایینتری ارائه دهند. 

یکی دیگر از دلایلی که میگویم حتما از شرکت های معتبر فولاد را تهیه فرمایید این است که، شرکت هایی هستند که ورق هایی با ضخامت های کمتر تولید می کنند، مثلا ورق با ضخامت ۷.۸ تولید می کنند و بجای ۸ میلیمتر به فروش می رسانند، طبیعتا این کار می تواند وزن کل را تغییر دهد و قیمتها را برای شرکت سازنده پایین آورد و به شما وزن را بالاتر اعلام کنند.

راه حل:
در زمان بارگیری سوله از کارخانه به محل شما و در هنگام وزن کردن نهایی نماینده ای را بفرستید که وزن های باسکول را چک کند و مطمئن شوید وزنها را دستکاری نمی کنند.

۶- در قرارداد خرید سوله می بایست قیمت هر کیلوگرم مصالح فلزی ( پروفیل یا ورق ) و هر کیلو اجرت که شامل ( طراحی – اجرا – ساخت – رنگ آمیزی – نصب سازه در محل – اتصالات سازه( پیچ و مهره و مهارکش ) طبق دفترچه محاسبات سوله مشخص شود.

۷- قیمت کل هم در قرارداد سوله مشخص شود.

 
نوشتن قرارداد خرید سوله به دو حالت متری یا وزنی

نوشتن قرارداد خرید سوله به دو حالت متری یا وزنی است ، که شما باید یکی را انتخاب کنید و یا اگر شرکت سازنده حق انتخاب به شما نداد باید تبصره هایی بیاورید که به شما آسیبی نرسد.

۱- قرارداد سوله بصورت وزنی:

مثال:
در قرارداد سوله به صورت وزنی ، شرکت سازنده سوله به شما به صورت تقریبی وزنی را اعلام می کند که مشخص می شود ساخت سوله شما در هر متر چند کیلوگرم می شود.  و سپس قیمت هر کیلوگرم مصالح و هر کیلوگرم اجرت را مشخص می کند.

مثال:
(  فرض کنید که می خواهید یک سوله سبک خرپایی استاندارد با دفترچه محاسبات صحیح بسازید. با دهانه ۳۵ متر طول ۱۰۰ متر و ارتفاع ۷ ) 
وزن هر متر مربع ساخت سوله شما با در نظر گرفتن استاندارد ها ۲۸ کیلوگرم می شود ، که قیمت پروفیل به ازای هر کیلوگرم ۹.۵۰۰ و اجرت ساخت هر کیلوگرم ۲.۵۰۰ می باشد (  قیمتهایی که در این مثال هست بروز نیست و در اینجا مهم فقط ماهیت مثال می باشد  )
جمع هر کیلوگرم مصالح و هر کیلو اجرت می شود = ۱۲.۰۰۰ تومان
مساحت کل سوله شما = ۳۵۰۰
وزن هر متر ۲۸ کیلوگرم
وزن کل سازه = ۲۸ *۳۵۰۰ = ۹۸.۰۰۰ کیلوگرم
قیمت کل ساخت و نصب می شود ( وزن کل سازه * جمع قیمت هر کیلوگرم مصالح و اجرت  )
قیمت کل = ۹۸.۰۰۰  *  ۱۲.۰۰۰ =   ۱.۱۷۶.۰۰۰.۰۰۰  تومان هزینه ساخت و نصب در محل
 
نکته بسیار بسیار مهم در مورد قرارداد وزنی سوله:
وزن اعلامی از طرف هر شرکت سازنده به صورت تقریبی هست و ممکن است در نهایت سازه کمی سبک تر و یا کمی سنگینتر شود . اما نباید در حدی اختلاف داشته باشد که به دفترچه محاسبات آسیبی بزند.

بعضی شرکت ها هستند که زمان صحبتهای اولیه وزن را بصورت خیلی غیر اصولی پایین اعلام می کنند تا در پیش فاکتور قیمت تمام شده پایین بیاید و شما را ترغیب کنند که فقط با آنها قرار داد ببندید و بعد در قرارداد ، بندی را می گذارند که اگر سازه در نهایت با وزن بیشتری ساخته شد، کارفرما موظف است به ازاء هر کیلو اضافه تر شدن  مبلغ هر کیلوگرم مصالح + هر کیلو اجرت را به شرکت سازنده بدهد و یا برعکس این هم صادق است که : سازه در نهایت سبک تر از وزنی که اعلام کرده بودند ساخته می شود و در اینجا هیچ مبلغی طبق قرار داد به کارفرما عودت داده نمی شود !!!!!!  ( نوعی کلاهبرداری قانونی )

بودند و هستند شرکت هایی که بعد ساخت سوله تا ۲۵٪ بیشتر از صحبت اولیه با کارفرما ، به صورت کاملا قانونی پول گرفتند ( پول زور )

راه حل :
خب در این شکی نیست که ممکن است در نهایت وزن سازه کمی از پیش بینی اولیه بیشتر و یا کمتر شود ، اما شما باید تبصره ای را در قرار داد قرار دهید و بگویید:
​​​​​​​
اگر در نهایت وزن سازه کمتر شد شرکت سازنده می بایست مابه تفاوت وزنی را اعم از اجرت و مصالح است را به کارفرما عودت دهد. البته در صورتی که ماهیت دفترچه محاسبات آسیبی نرسد، و اگر وزن کمتر باعث رد شدن استانداردها شد باید سوله ساز رفع نقص کند. البته تا نهایتا، کمتر از یک کیلوگرم ممکن است که سبک شود زیرا بلاخره قسمتی از آهن آلات در برش و….. پرت می شود.
اگر وزن سازه بیشتر از صحبت اولیه شد کارفرما فقط باید قیمت مصالح فولادی ( فقط مصالح فولادی ) را پرداخت کند و برای اجرت ( ساخت – نصب – رنگ آمیزی – پیچ و مهره و کلیه اتصالات ) هیچ مبلغی به شرکت سازنده پرداخت نمی کند.
نکته:
اگر این دو بند را در قرارداد خود قرار دهید سوله ساز نمی تواند سر شما کلاه بگذارد.
در بند دوم : اگر وزن بالاتر رود ( تا نهایت ۱ کیلو گرم ) شما فقط مبلغ مصالح فولاد خام را می دهید و عملا اجرت که شامل ( رنگ آمیزی – جوشکاری – ساخت – پیچ و مهره و… ) می باشد را پرداخت نمی کنید. و در این حالت اگر سوله ساز، سوله شما را با وزن بیشتری بسازد ضرر کرده است. در ضمن به یاد داشته باشید که اگر وزن بالاتر از ۱ رفت، شما نباید هیچ پولی بابت اضافه وزن بدهید.
امیر سوله تمام این موارد را برای نوشتن قرار داد رعایت می کند.
۲- قرار داد سوله به صورت متری
در قرار داد متری ، شرکت سازنده سوله به صورت متری قیمت به شما اعلام می کند اگر وزن سازه بالاتر رود هیچ مبلغی نباید از شما بیشتر بگیرد و اگر هم که وزن پایین بیاید ( نهایتا بین ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم در هر متر ) در صورتی که در محاسبات سوله و استحکام سوله خللی وارد نشود نیز هیچ مبلغی به شما عودت داده نمی شود.
امید واریم که مطالب مفیدی را به شما ارائه داده باشیم. پیشنهاد میکنیم که اگر به صورت گام به گام مطالب ما را مطالعه نکرده اید لطفا از طریق لینکهای زیر به گامهای قبلی ما باز گردید.

همچنین بخوانید:

گام اول و دوم : ساخت سوله و جرثقیل

گام سوم :معرفی انواع سوله و معایب و مزایای آن

قیمت سوله دست دوم

برای اطلاع از آخرین قیمت های خرید سوله و ساخت سوله از پی تا کلید و همچنین مشاوره دقیق و رایگان با امیر سوله تماس بگیرید تا متخصصان و مشاوران ما تمام نکاتی که برای خرید سوله لازم است و در مطالب وجود ندارد با صداقت کامل که جزو 3 اصل  مهم یعنی ( صداقت ، رضایت کامل مشتریان و درآمد حلال )  در امیر سوله می باشد برای شما نکته به نکته شرح دهند، حتا اگر قصد همکاری با ما را نداشته باشید.